Ko-ken 14145PM.110-22 1/2 Sq. Dr. Wheel Nut Socket 22mm Extra Thin walled Length 110mm Color coded Protector
★★★★★ 4.2 107 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.pricescreen.com.au
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
1/2 (0.5 inch (12.7 mm)); SQ. Socket for Impact Wheel Nuts (Thin) Total Length: 4.3 inches (110 mm), 0.9 inches (22 mm), 14145PM.110-22
  • Input Drive Size : 1/2"
  • Input Drive Shape : Square
  • Type : 6 Point Wheel Nut Long Socket Extra Thin Walled - Color Coded
  • Output Size : 22mm
  • Opening : 6pt.
Brand Name Ko-ken
Unit Count 1.0 Count
Item Length 110 Millimeters
Item Weight 248 Grams
Drive System 1/2" Square Drive
Finish Types Oil Rubbed
Manufacturer Koken
Model Number 14145PM.110-22
Material Type Forged
Number of Pieces 1
Bit Compatibilities Bolt (0.5 inches), Hex Nut (0.5 inches)
Included Components No
Drive Bit Shank Style Nut Driver
Global Trade Identification Number 04991644359448
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
107 ratings | 44 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (83)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (12)